KIEDY NALEŻY STROIĆ INSTRUMENT?

 

Aby zadecydować o konieczności strojenia instrumentu należy rozważyć następujące kwestie:

 

a) jak dawno pianino/ fortepian nie był strojony? Jeżeli ponad 2 lata, to mechanizm takiego pianina/ fortepianu wymaga już na pewno drobnej korekty, a strój podniesienia do wyznaczonego normą 440 Hz. Dłuższe przetrzymywanie instrumentu bez bieżącej korekty doprowadzi jedynie na znacznego powiększenia kosztów naprawy,

b) czy poszczególne dźwięki brzmią rozstrojone? Efekt taki charakteryzuje się lekkim chorusem,

c) ‘najprostszym testem rozstroju instrumentu są dźwięki oktaw, jeżeli pomiędzy tonami jednej oktawy, lub jej przewrotach, występują różnice w wysokości z pewnością należy stroić instrument.

d) Inną prostą metodą jest pomiar wysokości a1 tunerem elektronicznym. Jeżeli a1 opuszczone jest do max 3-4 Hz instrument należy pilnie stroić, bowiem dalsze odejście od kamertonu spowoduję konieczność wykonania podwójnej usługi aby przywrócić pierwotną zalecaną wysokość, co generuje wyższe koszty naprawy, niekorzystnie nadwyręża kołki stroikowe i wymaga min. Dwóch wizyt stroiciela.

 

Wg ogólnie przyjętych zasad uważa się, że przy domowym, nie bardzo intensywnym użytkowaniu instrumentu, wskazane jest, aby stroić go raz na rok. Jeżeli użytkowanie jest bardziej intensywne np. podczas intensywnej edukacji lub zawodowe, wskazane jest, aby instrument stroić dwa razy do roku. W naszej praktyce zawodowej ostatecznie cykliczność strojenia wyznaczamy indywidualnie, oceniając: jakość instrumentu, warunki wilgotności w pomieszczeniu oraz indywidualne wyczucie/ wrażliwość użytkownika, których rozpoznanie następuje na przestrzeni dłuższego okresu czasu użytkowania instrumentu i podczas wspólnej relacji muzyk-użytkownik.

ILE CZASU TRWA STROJENIE?

 

Strojenie instrumentu jest harmonijnym procesem, wielo zakresowym, tak jak opisaliśmy to dokładnie w artykule: Czy strojenie instrumentu musi być takie drogie? Odnosząc się jednak do zagadnienia samej temperacji zmiana wysokości jednego tonu ma bezpośredni i zależny wpływ na kolejne tony. Stąd też bywa tak, że niewielkie poprawki stroju mogą trwać tyle, ile zwyczajne, pełne strojenie całościowe. Jednak uogólniając to zagadnienie - typowe podnoszenie stroju w instrumentach, o które się dba, następuje podczas jednej wizyty stroiciela i może trwać do 3 godzin. W czasie tym wskazane jest aby stroiciel mógł swoją pracę wykonywać w całkowitym spokoju i ciszy.

 

Fortepiany i pianina to nasza pasja, a ich strojenie sprawia nam radość i satysfakcje. Pod swoją opieką mamy kilkadziesiąt pianin i fortepianów wiodących producentów (np. Steinway & Sons, Yamaha, Bluther, Bechstein). Jesteśmy też stałymi współpracownikami i konsultantami dla renomowanych Państwowych Instytucji kulturalno – muzycznych oraz pianistów indywidualnych.

STROICIEL JAK LEKARZ DOMOWY ?

Ciekawą koncepcją, która dość widocznie rozwija się na całym świecie jest zasada obsługi instrumentu przez jednego stroiciela, związane jest to z wieloma korzyściami klienta:

 

klienci często zapominają kiedy stroili swój instrument, dlatego wygodnym dla klienta jest,  aby obowiązek pamiętania o cykliczności strojenia...

 

 

Czytaj więcej>

Będąc konsumentem powiem, tak chcę zawsze taniej, nawet o 5 zł! Jednak jako stroiciel nadmienię, że strojenie pianina/fortepianu bynajmniej nie składa się jedynie z kręcenia kołków, a jest to szereg procesów, których dokładne i jakościowe przeprowadzenie daje zadawalający efekt pięknie brzmiącego i stabilnie nastrojonego instrumentu. Jakie to procesy?:

 

 

Czytaj więcej>