CZY STROJENIE INSTRUMENTU MUSI BYĆ DROGIE?

 

Będąc konsumentem powiem, tak chcę zawsze taniej, nawet o 5 zł! Jednak jako stroiciel nadmienię, że strojenie pianina/fortepianu bynajmniej nie składa się jedynie z kręcenia kołków, a jest to szereg procesów, których dokładne i jakościowe przeprowadzenie daje zadawalający efekt pięknie brzmiącego i stabilnie nastrojonego instrumentu. Jakie to procesy?:

 

• W każdym pianinie/ fortepianie znajduje się ok. 260 strun, które różnie brzmią, mają różne barwy i wysokości. Strojenie instrumentu te zależności porządkuje, jednak biorąc pod uwagę ilość tonów, które trzeba wyczyścić sprawia, ze praca ta jest zawsze męcząca, obciążająca fizyczne zdrowie stroiciela, a nawet w dłuższej perspektywie czasowej mająca wpływ na ubytki słuchu.

 

• Strojąc struny instrumentu nawijamy je na kołki stroikowe, ingerując w ten sposób mechanicznie w ich ułożenie, strukturę (skręt wewnętrzny kołka), oraz w ich chwyt w strojnicy. Proces ten nazywa się „procesem układania kołka” i aby był należycie przeprowadzony, wymaga od stroiciela dużego zrozumienia tego zagadnienia, doświadczenia i wyczucia,

 

• Dostrajając struny, strojenie wkracza również w proces wyrównywania / nadawania całościowo barwy dźwięku w instrumencie, co nazywa się potocznie intonacją i jest bardzo  unikatową specjalizacją. Intonacja natomiast jest tak szerokim, praco i czasochłonnym zagadnieniem, że istnieje nawet oddzielny zawód intonatora. Praca intonatora jest bardzo odpowiedzialna, czasochłonna i niestety droga.

 

• Strojenie pianina/ fortepianu składa się również z eliminacji fałszywych strun, przydźwięków, alikwotów etc. Proces ten jest również bardzo specjalistyczny.

 

Podsumowując powyższe nadmienię, że wszystko można wykonać taniej, strojenie instrumentu również, jednak czy nasze „taniej” uwzględni należycie wskazane procesy, i czy pozwoli nam skutecznie skorzystać z tych unikalnych i bardzo specjalistycznych kwalifikacji stroiciela, by uzyskać efekt czystego, optymalnie trwałego i pięknie barwowo wykończonego stroju? Aby wykonać dobre strojenie pianina/fortepianu stroiciel potrzebuje na tę kwestię odpowiednich warunków: otoczenia (ciszy i spokoju), odpowiedniej ilości czasu, również odpowiedniej zachęty finansowej, ponieważ mnogość czynników i bodźców akustycznych, ilość strun i całokształt spraw zakresowo w strojeniu jednego instrumentu jest bardzo duży, tak więc, zazwyczaj presja na obniżanie ceny za usługę strojenia jest przeciwna samemu konsumentowi i kończy się zazwyczaj niedbałością, pośpiechem, stresem i obopólnym niezadowoleniem. Presję taką zazwyczaj wywierają klienci, którzy nie dostatecznie zgłębili zagadnienia strojenia lub nie potrafią rozróżnić kwestii jakościowych. Natomiast propozycje abstrakcyjnie niskich cen za wykonanie usługi strojenia mogą związane być, ze zwykłą nie uczciwością osób, które deklarują realizacje strojenia pianina/fortepianu poniżej przyjętych logicznie i wolnorynkowo standardów.

 

DLACZEGO STRÓJ INSTRUMENTU ULEGA ZMIANIE?

Aby zadecydować o konieczności strojenia instrumentu należy rozważyć następujące kwestie:

 

a) jak dawno pianino/ fortepian nie był strojony? Jeżeli ponad 2 lata, to mechanizm takiego pianina/ fortepianu wymaga już na pewno drobnej korekty, a strój podniesienia do wyznaczonego normą 440 Hz...

 

 

 

Czytaj więcej>

Struny pianin i fortepianów zmieniają tonację głównie z poniższych powodów:

• Wysokość dźwięku - spadnie, jeżeli instrument nie jest regularnie strojony.

• Stałość środowiska – otoczenie w jakim się znajduje instrument jest jednym z głównych determinantem potrzeby ponownego strojenia. Można tu zwrócić uwagę przede wszystkim na: wilgotność otoczenia i wahania temperatury. Oba te współczynniki powinny być uśrednione do tzw.

 

Czytaj więcej>